Lepota - Nega kose

Kosa se boji ne samo da bi joj se vratila boja iz mladosti, vec i radi promene i osvezenja. Za bojenje treba koristiti i kvalitetne boje i boje okje su temeljno isprobane. Ako kosu bojite prvi put, ovaj posao najbolje prepoustite iskusnom frizeru koji ce odluciti kakav ce metod primeniti za pojedinu kosu.
Bojenje kose je strogo individualno, a najvecu paznju treba obratiti na strukturu i stanje kose. Uvek treba imati u vidu da se kosa koja se jednom osteti ne moze ni lako ni brzo da se povrati.
Neskodljiva sredstva za bojenje kose poznata su jos iz doba Rimljana, a to su ekstrati iz orahove kore i kana. Danas se kosa uglavnom boji na cetiri nacina.

Prvi kratkotrajni refleksi: traju od jedog do drugog pranja i najprihvatljiviji su za svetlu kosu.

Drugi, trajni refleksi: trajnost dva do tri meseca, a pogodni za nijansiranje tamne ili srednje tamne kose, a svetloj kosi daju topli ton. Ovaki refleksi se koriste obicno posle pranja samponom.

Treci, bojenje koji se moze posvetliti, potamniti, odnosno promeniti boja kose.

Cetvrti, kolorantni samponi, daju trajniju boju i lagano nijansiraju prirodni izgled kose.

Kad se kosa boji? U principu kad pocne da izrasta, tj. svake tri-cetiri nedelje. Tada se bojenje vrsi delimicno i to onih mesta koja su izrasla. Ako tek bojite kosu, pocnite od korena, a pomocu malog sundjera na drsci. Nakon dvadesetak minuta premazite ostali deo kose (do vrhova), a zatim kosu mozete da istrljate. Izmedju dva bojenja stavite na kosu preliv kolor-sampon koji ce oziveti boju od narednog farbanja.

- hvala e-s