Lepota - Esencijalna (etericna) ulja

Esencijalno ulje je tecnost koja se uglavnom dobija destilacijom iz lisca, drski, cvetova, korenja ili drugih elemenata biljke.

Esencijalna ulja, u stvari, uopste nemaju teksturu ulja. Vecina esencijalnih ulja je providna, bistra, ali neka ulja poput paculija, narandze ili bergamota su boje cilibara ili zuta.

Esencijalna ulja sadrze pravu esenciju biljke od koje su se dobila. Ova ulja su visokokoncentrovana.

Esencijalno ulje nije isto sto i pafemsko ulje. Esencijalna ulja se dobijaju preradom pravih biljaka, dok su parfemska ulja vestacki stvoreni mirisi, ili mirisi koji sadrze vestacke supstance. Ova ulja nemaju terapeutska, lekovita svojstva koja nude prirodna esencijalna ulja.

Hemijski sastav i aroma esencijalnog ulja moze pruziti vredne psiholoske i fizicke terapeutske beneficije. Ova korisna svojstva se obicno iniciraju inhalacijom ili aplikacijom razredjenog ulja na kozu.

Esencijalna ulja se najcesce koriste razredjena u “nosecim” uljima, kao sto su slatko bademovo ulje, ulje dobijeno iz kostice kajsije i druga. Ovako razblazena ulja se najcesce nanose na kozu da bi ih koza apsorbovala. Pazljiva inhalacija ulja takodje moze imati lekovit ucinak, jer molekuli ulja ulaze u pluca i apsorbuju se u krvotok.

Esencijalna ulja se obicno prodaju za individualnu upotrebu u veoma malim bocicama. Ona mogu varirati u kvalitetu i ceni. Razni faktori uticu na kvalitet esencijalnog ulja i na njegovu cenu, kao npr. retkost biljke, uslovi pod kojima je biljka odgajana, zemlja porekla, kolicina ulja koja se dobija iz biljke itd.

Esencijalna ulja se cesto mogu naci u vidu mesavine nekoliko razlicitih ulja. Prednost ovih mesavina je sto ne morate kupovati svako esencijalno ulje posebno, ali mana je sto nemate kontrolu koliko je kog ulja pomesano.

- hvala e-s