Lepota - Kupovina esencijalnih ulja

Informacije u ovom tekstu se generalno odnose na sva isparljiva ulja aromaterapije, ukljucujuci esencijalna ulja, apsolute i CO2 ulja, pod zajednickim nazivom “esencijalna ulja”.

Esencijalna ulja kupuju se u prodavnicama zdrave hrane, specijalizovanim prodavnicama aromaterapije, putem poste, ili preko stranih komercijalnih web-sajtova. Ali, bez obzira da li ulja kupujete u lokalnim prodavnicama ili ne, kvalitet esencijalnih ulja moze drasticno da varira od jednog prodavca do drugog. Takodje, cena ulja nije obavezno i indikacija njegovog kvaliteta.

Ulja loseg kvaliteta (stara, destilovana od losih biljaka, kojima se nepravilno rukovalo, itd.) ili zaprljana ulja (kojima su dodate hemikalije ili druga ulja) nemaju lekovita svojstva kao cista, kvalitetna ulja. Takodje, ulja koja su zaprljana mogu izazvati brojne stetne nus-pojave, a u najboljem slucaju Vam mogu pruziti minimalna lekovita dejstva.

Mnogi faktori mogu da uticu na kvalitet esencijalnih ulja: podneblje u kojem je rasla biljka, klimatski uslovi, nacin prikupljanja i cuvanja, nacin dobijanja. Najvazniji centar za destilaciju etericnih ulja na Zapadu je Gras, na jugu Francuske.

Esencijalna ulja se razlikuju od drugih ulja po tome sto na papiru ne ostavljaju masan trag, vrlo brzo isparavaju i laksa su od vode. Uglavnom su bezbojna, ali neka mogu biti bledozuta, zlatnozuta, zelena, plava, braon, tamno crvena. Veoma su zapaljiva, mirisna, rastvorljiva u alkoholu. Slabo se rastvaraju u vodi. Ljutog su ukusa.

Savetujemo Vas kako da odaberete cisto, visokokvalitetno esencijalno ulje:

Pazite se reci kao sto su: “prirodno-identicno ulje”, “parfemsko ulje,” i sl. Ove reci upravo poakzuju da se ne radi o cistom, esencijalnom ulju. Mnogi proizvodjaci svoja necista ulja etiketiraju kao ‘aromaterapiju’. Pocetnici treba da paze na one proizvodjace koji bez pokrica prodaju proizvod pod nazivom ‘aromaterapija’, jer je ovo naziv za granu alternativne medicine koja naglasava lekovita svojstva ulja.

Termin ‘cisto esencijalno ulje’ se preterano koristi u industriji aromaterapije. Cista esencijalna ulja se mogu dobiti od biljaka loseg kvaliteta, mogu godinama stajati na polici neke prodavnice, mogu se cuvati na neadekvatan nacin, ili ostetiti na neki drugi nacin. Zato, nemojte biti preterano impresionirani kada Vam prodavac preporuci ulje kao ‘cisto’.

Izbegavajte ulja koja se prodaju u providnim bocicama, jer providno staklo propusta vise svetla koje ostecuje ulje. Ulje mora biti pakovano u staklenu bocicu tamne boje (boja cilibara ili kobalt plava).

Ne kupujte ulje u plasticnoj ambalazi, jer ulje moze otopiti plastiku. Rastopljena plastika zagadjuje esencijalno ulje.

Izbegavajte kupovinu esencijalnih ulja koja su spakovana u staklene flasice sa gumenom kapaljkom na vrhu, jer visokokoncentrovano ulje moze otopiti gumu i postati zagadjeno.

Ukoliko je moguce, nabavite testere u malim pakovanjima, pa ako ste zaista zadovoljni, odlucite se za kupovinu veceg pakovanja ulja.

Veoma je vazno da osoba koja prodaje ulja ima dobro znanje o proizvodima koje nudi. Ne ustrucavajte se da pitate sve sto Vas zanima. Po iskustvu mnogih strucnjaka aromaterapije u inostranstvu, mali broj prodavaca nudi visokokvalitetna ulja, a jos manji broj edukuje svoje prodavce.

Budite oprezni ako primetite da se u nekoj prodavnici sva esencijalna ulja prodaju po istoj ceni. Ovo ne znaci da ulja nisu cista ili dobrog kvaliteta, ali u mnogim slucajevima, moze biti pokazatelj necistoce. Cista ulja jasmina i ruze daleko vise kostaju od geranijuma i ylang-ylanga. Ulje visokokvalitetnog paculija mnogo vise kosta od eukaliptusa. Grejfrut, limun i slatka pomorandza su medju najjeftinijim uljima.

Kada kupujete ulje u prodavnici, obratite paznju na bocice koje su prasnjave. Ovo je pokazatelj da ulje vec duze vreme stoji u radnji. Kako vreme prolazi, vecina ulja gube svoja lekovita svojstva, a njihova aroma gubi na intenzitetu.

Izbegavajte kupovinu ulja iz kataloga ili putem web-sajtova, ukoliko nisu dati podaci kao sto su: latinski naziv biljke, zemlja porekla ili metod izdvajanja. Veoma je vazno znati ove podatke iz prakticnih razloga. Na primer, postoji sirok izbor ulja lovora, cempresa, kamilice, eukaliptusa itd. Svako od ovih ulja ima razlicite lekovite osobine. Zemlja porekla je takodje vazna, jer klimatski uslovi i kvalitet zemljista uticu i na kvalitet finalnog proizvoda. Organska ulja mogu imati bolje karakteristike od ne-organskih ulja. Proizvodjaci treba da pruze ovakve informacije.

Budite oprezni kada kupujete ulja koja se uglavnom prodaju u parfimerijama ili u supermarketima. Restorani, butici i parfimerije kupuju ulja prvenstveno zbog njihove arome i traze proizvod koji ce biti konzistentnog mirisa. Ovakva ulja se cesto preciscavaju da bi miris bio stabilniji, ali u tom procesu obicno gube svoja lekovita svojstva.

Vecina nas pazi na kolicinu novca koju trosi. Zato je veliki izazov kupiti ulje od prodavca koji ga nudi po ekstra niskoj ceni. Sama cena ne mora biti pokazatelj kvaliteta proizvoda, ali cesto jeste.

Budite veoma obazrivi prilikom kupovine ulja na ulicnim sajmovima, hobi-izlozbama, i drugim dogadjajima limitiranog trajanja jer mnogi od ovih prodavaca prodaju esencijalna ulja iz hobija. Ukoliko ste bili obmanuti, ili nezadovoljni proizvodom koji ste kupili, tesko da cete uci u trag prodavcu. To, naravno, ne znaci da na sajmovima ne ucestvuju i renomirani proizvodjaci, ali ako ste pocetnik bez iskustva, bolje preskocite ovakvu kupovinu.

- hvala e-s