Lepota - Estetska hirurgija

AHA, vocne kiseline, sastojci su prisutni u nasem organizmu ili u prirodi. Tu spadaju mlecna kiselina koja se nalazi u kiselom mleku, limunska u agrumima, jabucna u jabukama, vinska u grozdju i glikolna kiselina u secernoj trski i u nasem telu. Glikolna kiselina najbolje deluje na ljudsku kozu.
Posle primene nagrizajucih hemijskih sredstava, koza se ljusti. Taj piling moze biti povrsniji i dublji, ovisno o koncentraciji i vremenu primene hemijskih sredstava. Nakon otprilike nedelju dana, mrtve se celije sa sasusenom plazmom oljuste u velikim krpama i lakse se moze prodreti do delova koje tretiramo. U privatnoj ordinaciji estetke hirurgije, cesto se uz klasicne operativne zahvate (hirurske korekcije), primenjuje i metoda ljustenja koze (tzv. kemoabrazija) i to iskljucivo (AHA) glikolnom kiselinom. Kemoabrazija ovom kiselinom u koncentraciji od 50 do 70 posto, vrlo je jednostavan i bezbolan postupak, koji pokazuje iznimne rezultate i minimalne popratne pojave. Ako je, dakle, koza dehidrirana i suva, masna i prljava, naborana i s prosirenim porama, ostecena suncevim zracenjem ili jednostavno izgleda staro, glikolna kiselina moze joj povratiti izgubljenu vitalnost, sjaj, mekocu, elasticnost i lepotu.

Brusilica vraca mladost
Dermoabrazija, mehanicko brusenje koze, poznato je od pocetka veka, no tek se od 1950. godine primenjuje s unapredjenim tehnickim mogucnostima. Najcesce se njime uklanjaju oziljci zaostali dubokih akni, velikih i malih boginja, ublazava se sunceva degeneracija koze, uklanjaju staracka i seboreicka oroznjenja, plosnate bradavice, odebljanja koze u podrucju nosa i tetovaze. Pre dermoabrazije koza se mora srediti, obrijati, oprati i dezinficirati. Manji se zahvati obavljaju pod lokalnom, a veci pod opstom anestezijom. Nega nakon ovog metoda usmerena je uglavnom na sprecavanje infekcije, pospesivanje granulacije i poticanje epitelizacije. Koza je u prva tri meseca ruzicaste boje i vrlo je osetljiva na ultraljubicaste zrake. Stoga je preporucljivo dermoabraziju primenjivati u jesenskim i zimskim mesecima.
- Brusni papir brusi pore - Ljustenje koze brusnim papirom vrsta je dermoabrazije koja se izvodi rucno, brusnim papirom impregniranim peskom silikon karbida sa sitnim i krupnim zrncima (koji se inace upotrebljava u gradjevinarstvu). Najcesce se koristi za uklanjanje oziljaka i bora. Nakon zahvata, na licu ostaje oteklina (edem), koji traje oko tri dana, a sledi ljustenje (deskvamacija), koje traje deset dana.
- Krioterapija smrzava nedostake - Smrzavanje koze (krioterapija) najcesce se postize primenom tekuceg azota ili snega ugljen dioksida. Primenjuje se za uklanjanje razlicitih vrsta bradavica, suncanih pega, kao i ostale prekomerne pigmentacije, seboreicnih bradavica, suncevih oroznjenja koze, bradavicastih i povrsnih oblika koznih tumora. Zahvat je jednostavan, uglavnom bezbolan, jeftin i ima dobar kozmeticki ucinak.
- Laser reze i spaljuje - Laser se u dermatologiji sve vise primenjuje. Koriste se dve vrste lasera - svetlosni noz koji rezerazne dobrocudne i zlocudne tvorevine, te defokusirana zraka, sirine 2 do 3 mm, kojom se uspesno uklanjaju obicne bradavice, seboreicne bradavice, epidermalni mladezi te odebljanja koze oko nosa (cesto kod starijih osoba).

Fizikalno-hemijski duet
Saliabrazija brise tetovaze - ova se metoda primenjuje najcesce kod tetovaza, utrljavanjem morske soli u kozu. Mehanizam delovanja je osmotski sok, jer razlika u koncentraciji s obe strane membrane, izvlaci vodu iz celije u izvancelijski prostor, pri cemu stanica umire. Zahvat se vrsi pod lokalnom anestezijom. Na mestu saliabrazije stvara se neka vrsta kore (krusta), koja se odbacuje nakon deset do cetrnaest dana.

- hvala e-s